test Bieszczadzka „Linia Mołotowa” – slajdowisko | Tworcze Bieszczady

Tworcze Bieszczady

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

22.10.2018

Archiwum wiadomosci ›

Bieszczadzka „Linia Mołotowa” – slajdowisko

Sowiecki bunkier na Linii MołotowaBieszczadzka „Linia Mołotowa” – 28 stycznia 2010 r.  Zagroda Magija, godz. 18.00 Paweł Wójcik  opowie o miejscach tajemniczych, owianych legendami i grozą. Miejscach, gdzie w okrutnym, XX wieku ważyły się losy ludzkości. Mroczne budowle, które miały powstrzymać niezmierzone armie przeciwnika, kwatery dowódców gdzie zapadały decydujące o losach wojny rozkazy, podziemne fabryki, w których produkowano „tajną broń”. Miejsca te do dziś rozbudzają wyobraźnię historyków, pasjonatów i turystów.
Opowieści starych mieszkańców miejscowości, w których powstawały te „konstrukcje specjalnego przeznaczenia” podsycają dodatkowo płomień ciekawości wzbudzają dreszczyk emocji.
Również Bieszczady mają swoje tajemne budowle, dziś niemal zapomniane i nie do końca przebadane.  To  bunkry tzw. „Linii Mołotowa”. Radzieckie schrony, które miały zatrzymać armie III Rzeszy. Linia ta, najdłuższa w Europie (obok „Wału Atlantyckiego”) zaczyna się właśnie w Bieszczadach, ciągnąc się przez wschodnie tereny Polski, Ukrainę, Białoruś i Litwę aż po Bałtyk.
Bieszczadzkie bunkry, to południowa część tzw. Przemyskiego Rejonu Umocnionego. Tworzą je 3 silnie ufortyfikowane punkty oporu: Lesko, Załuż i Sanok-Olchowce oraz pas umocnień polowych.
Te nie ukończone nigdy fortyfikacje, wprawdzie nie powstrzymały Niemców i nacierających wraz z nimi Słowaków, ale wiązały ich wojska przez 3 długie tygodnie.
W bunkrach i okopach pod Sanokiem i Leskiem,  do dziś leżą ich obrońcy. Na cmentarzu wojskowym w Żałużu Słowacy z elitarnej 1 Rychlej Skupiny. Poległych w walkach Niemców chowano na cmentarzu w Sanoku – dziś spoczywają na zbiorczym cmentarzu w Przemyślu.
Tragiczne losy zwykłych ludzi walczących po obu stronach oraz mieszkańców nadgranicznych wsi, których nie oszczędza żadna z walczących armii, przechowują żelbetowe, rozdarte wybuchami, potężne konstrukcje bunkrów.
Zaświadczą one również o tym, że nad Sanem, rankiem 22 czerwca 1941 roku, rozpoczęła się największa kampania lądowa w dziejach ludzkości – Barbarossa.
Kogo interesują dzieje milczących, mrocznych ruin owianej tajemnicami „Linii Mołotowa” zapraszamy na spotkanie.