test wyprawy | Tworcze Bieszczady

Tworcze Bieszczady

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

07.07.2020

Archiwum wiadomosci ›

wyprawy

W dziale tym umieszczamy propozycje pakietów tematycznych zagospodarowujących czas wolny spędzany w Bieszczadach. Sukcesywnie będziemy dodawać kolejne informacje. Zachęcamy do śledzenia wiadomości.

dsc_0716w2„Piękno Karpackich cerkwi” - to kilkugodzinne wyprawy po najpiękniejszych bieszczadzkich cerkwiach. Wycieczkę cerkiewnym szlakiem rozpoczyna wieczorne slajdowisko przewodnika – specjalisty od architektury sakralnej. Kolejnego dnia natomiast zainteresowani tematyką zwiedzają w dolinie Sanu lub dolinie Osławy lub w Górach Słonnych świątynie (także ich wnętrze) poznając dzieje drewnianej architektury cerkiewnej, symbolikę cerkwi, znaczenie poszczególnych elementów budowy, typy ikon i ikonostasów.

Blizne” Drewniane, gotyckie kościoły Podkarpacia” - to wyprawa po niezwykle pięknych i  największych gotyckich drewnianych świątyniach chrześcijańskich w Europie. To jednocześnie najstarsze w Polsce kościoły o konstrukcji zrębowej z unikalną polichromią. Całodzienna wyprawa z przewodnikiem obfituje w wiele niezapomnianych chwil.
Jedną z nich jest Rynek galicyjski w uroczym i zapomnianym miasteczku.

Mirola„Słowackie perły drewnianej architektury i pop art” – Ta wyprawa zabierze was w magiczny świat sztuki ludowej Łemków i pop-artu !
W północno-wschodnim zakątku Słowacji, tuż za naszą granicą, w małych górskich wioskach stoją najstarsze i jedne z najpiękniejszych drewnianych cerkwi karpackich.Z pięknymi ikonostasami, polichromią i cennymi zabytkami sztuki cerkiewnej. Górskie dolinki zamieszkują  nadal słowaccy Łemkowie-Rusnacy, którzy kultywują wiarę przodków, język i obyczaje. Z takiej właśnie wioski pochodzili rodzice Andy Warhola, twórcy jednego z najbardziej kontrowersyjnych stylów w sztuce pop-artu. Tutaj też w małym miasteczku Medzilaborce znajduje się muzeum z jego oryginalnymi pracami. Zabierzemy Was do jedynego miejsca na Ziemi, gdzie sztuka ludowa nierozerwalnie łączy się z pop-artem.

W Krainie Bobrów z kijami„Nordic walking w Krainie Bobrów”- proponujemy  zajęcia i wycieczki nordic walking z wyszkolonym instruktorem, który wprowadzi każdego w tajniki tej dziedziny, pokaże technikę marszu i dobierze kije dla uczestników. Bieszczady są doskonałym miejscem do uprawiania tegoż sportu. Szczególnie nadają się do tego łagodne stoki, ścieżki śródleśne ekomuzeum w Krainie Bobrów nie zmęczą wędrujących, lecz dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń. Podczas wędrówek można – przy odrobinie szczęścia – spotkać się oko w oko z bobrem.

W Karpatach” W sercu karpackiej wsi” – zapraszamy do skorzystania z wyprawy pełnej sentymentu i swoistego przemieszczenia się w czasie – wyprawy do zapomnianej karpackiej wioski, gdzie dwudziesty pierwszy wiek jeszcze nie dotarł. Aby wziąć udział w tym pakiecie uczestników obowiązuje posiadanie paszportu.

„Obserwacje ptaków” bird watching. Oferujemy kilkugodzinne spotkanie z profesjonalnym przyrodnikiem i ornitologiem. Spotkanie rozpoczyna się wieczornym slajdowiskiem, podczas którego przedstawiona jest w ciekawy i przekrojowy sposób nietypowość bieszczadzkiej przyrody. Wsłuchując się w nagrane śpiewy i odgłosy ptaków, spotkanie kończy się wyjściem na zewnątrz i przy pomocy nagrań nawoływaniem nocnych ptaków takich jak sowy, puchacze, itd. O świcie następnego dnia, gdyż wówczas można usłyszeć najwięcej ptaków, zaopatrzeni w lornetki, sprzęt nagrywający, klucze do rozpoznawania gatunków, uczestnicy warsztatów wychodzą na dwugodzinny spacer po okolicy i w praktyce obserwują i uczą się rozpoznawać ptaki. Podczas jednorazowego porannego wyjścia można zobaczyć kilkadziesiąt gatunków różnych ptaków. Każda z osób na pamiątkę otrzymuje nagrane na płycie Cd śpiewy ptaków, które obserwowała o świcie.

Przebudzenie„Interpretacje bieszczadzkiej przyrody”- zainteresowanych podglądaniem przyrody i tego, co niespodziewanie może przed nami odkryć, zapraszamy do spędzenia czasu na bliższym poznaniu bieszczadzkich osobliwości. Wyprawy z przyrodnikiem w teren dostarczają wielu niecodziennych doznań. Odkrywanie tropów i śladów największych ssaków w Karpatach takich, jak żubry, jelenie, niedźwiedzie, wilki pozwala doświadczyć bliskości dzikiej przyrody. W odpowiednich warunkach można nawet ujrzeć same zwierzęta.