test Tołhaje | Tworcze Bieszczady

Tworcze Bieszczady

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

07.07.2020

Archiwum wiadomosci ›

Tołhaje

TołhajeZespół TOŁHAJE powstał wiosną 2000 r.  W swej twórczości, zespół czerpie inspiracje m.in. z tradycji Bojków i Łemków - grup etnicznych zamieszkujących Bieszczady przed 1947 r. oraz z kultury muzycznej terenów Polski południowo-wschodniej (Lubelszczyzna). Zespół koncertował na scenach całego kraju, zjednując sobie sympatię publiczności i jurorów: jest m.in. laureatem IV edycji Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia (II miejsce), zdobywcą I miejsca na XIX Międzynarodowym Festiwalu Pieśni i Muzyki Ludowej Młodych Eurofolk Na Pograniczach 2001 w Sanoku. W czerwcu 2002 r. grupa reprezentowała Polskę na XXIII Festiwalu Europejskiej Unii Radiowej (EBU) w Mölln (Niemcy). W kwietniu 2003 roku zespół został laureatem Folkowego Fonogramu Roku 2002 – nagrody ufundowanej przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej przy Polskim Radiu. Płyta była również nominowana do nagrody Fryderki 2003 w kategorii „Etnofolk”.

„Tołhaje to węgierska nazwa zbójników karpackich grasujących w Beskidach. Wskazuje ona również źródło inspiracji muzycznych, z którego czerpał Damian Kurasz, kompozytor i aranżer „Tołhajów” – na muzykę Łemków i Bojków, dawnych mieszkańców Bieszczad.

Muzyka żywa, wysmakowana, współczesna w brzmieniu, intrygująca, rozwijająca się stylistycznie między jazzem a folkiem i świetnie grana! Muzycy wytrawni, doskonale radzą sobie z improwizacją, tak istotną zarówno w jazzie jak i folklorze.

Brzmi też pięknie biały głos Marysi Jurczyszyn, młodej śpiewaczki z tamtych terenów, wykonującej piesni z łemkowskiej tradycji. Pierwsza płyta „Tołhajów” to od razu dojrzała artystycznie płyta, z której najbardziej lubię „Stuposiany” – impresję na temat ludowych melodii”.

Maria Baliszewska

Więcej o zespole TOŁHAJE  na www.tolhaje.pl