test Szybowce, podróże i jazz | Tworcze Bieszczady

Tworcze Bieszczady

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA

22.10.2018

Archiwum wiadomosci ›

Szybowce, podróże i jazz

Grupa entuzjastów szybownictwa zrzeszona w „Klubie Miłośników Zabytkowych Szybowców”postanowiła upamiętnić najwybitniejszych polskich szybowników w Szkole Podstawowej im. Szybowników Polskich w Bezmiechowej.
Pomysł ten narodził się podczas wakacyjnej wizyty jednego z członków tego właśnie klubu w bezmiechowskiej podstawówce. Szkoła ta, położona w niewielkiej bieszczadzkiej wsi u podnóża szybowiska uważanego za kolebkę polskiego szybownictwa, jest jednocześnie niezwykłą skarbnicą. Tam właśnie znajduje się pierwszy na świecie medal Lilienthala podarowany placówce przez jego zdobywcę, Tadeusza Górę. Pan Tadeusz otrzymał go za szybowcowy przelot na odległość 577,8 km z Bezmiechowej do Solecznik Dolnych pod Wilnem w 1937 roku. Jak na tamte czasy był to rezultat niezwykły, a i dzisiaj, na szybowcach dalece przekraczających osiągi szybowca PWS-101, na którym dokonano przelotu, nie jest codziennością.
Grzegorzowi Nadolnemu, który dzięki uprzejmości dyrekcji szkoły mógł ten niezwykły dar obejrzeć, zaświtała myśl, aby wszyscy polscy laureaci tego najwyższego szybowcowego wyróżnienia znaleźli w tej szkole swoje godne miejsce. Tak narodził się pomysł tablicy ?Polscy Medaliści Lilienthala?. Ideą tą udało się zarazić pozostałych członków klubu. To za ich sprawą udało się współfinansować to przedsięwzięcie. Tablica ma zawisnąć na jednej ze ścian szkoły, będąc dowodem pamięci o największych szybowcowego świata.
Uroczystość ta odbędzie się 15 października 2009r o godz. 12.

Tego samego dnia gospodarze „Zagrody Magija Twórcze Bieszczady” Magdalena i Janusz Demkowicz zapraszają na spotkanie z cyklu „Byłem, widziałem?”, które ma na celu prezentację fotografii, wspomnień i doznań podróżników amatorów zapraszanych do Orelca.
15 października o godz. 17.00 w Wesołej Stodole w Zagrodzie Magija w Orelcu odbędzie się otwarcie wystawy fotografii ?Twarze świata? Grzegorza Nadolnego z Bydgoszczy- muzyka jazzowego, pasjonata lotnictwa i fotografii. Na wystawie znajdą się zdjęcia z jego podróży dookoła świata.
Impreza połączona będzie z kameralnym koncertem jazzowym duetu Zbigniew Jakubek & Grzegorz Nadolny. Na gitarze basowej zagra sam autor fotografii, który opowie zaproszonym gościom o swoim rejsie dookoła kuli ziemskiej.
Wejściówki na otwarcie wystawy: janusz@demkowicz.pl lub pod nr tel. 606 677 198.

Zapraszamy do Bezmiechowej i Orelca.